Aktuality > O nás > Historie > Významné osobnosti >

JINDŘICH FÜGNER

JINDŘICH FÜGNER

zakladatel Sokola

Je nerozlučně spjat se založením Sokola. Narodil se v Praze v roce 1822 v rodině obchodníka s látkami a byl také určen pro obchodní dráhu. České vlastenectví, jímž byla prodchnuta Fügnerova rodina, mělo naň hluboký vliv. Studoval gymnázium, v páté třídě však musel pro své svobodomyslné jednání ústav opustit a věnoval se obchodu. Svůj hospodářský a kulturní obzor si rozšířil cestami do Francie, Německa, Belgie, Itálie a Anglie.
V roce 1849 si otevřel samostatný obchod, avšak práce v něm ho neuspokojovala, více se věnoval svým kulturním a sportovním zájmům, pokračoval ve sebevzdělávání. Vlastnil bohatou knihovnu ze všech vědních oborů, hrál na varhany a klavír. S pomocí domácího učitele si doplňoval vědomosti z matematiky, filozofie a historie. Nezapomínal ani na kulturu těla: bruslil, jezdil na koni, měl plachetnici. Při všem blahobytu a zdárném podnikání žil velmi skromně a tiše. V roce 1853 se oženil a po roce se manželům Fügnerovým narodila dcerka Renáta. Několik let byl jejím domácím učitelem Tyrš, který se pak v roce 1873 se svou žačkou oženil. Ta jej pak přežila o více než padesát let. Padesátá léta měla vliv na upevnění Fügnerova vlasteneckého cítění. Bachův absolutismus, osud Karla Havlíčka Borovského, studium českých dějin a příklady antických hrdinů, to vše vedlo Jindřicha Fügnera ke sblížení s Tyršem. Při šťastném osudovém setkání obou mužů v křivoklátské přírodě došlo k názorové shodě a posléze k uskutečnění velkolepé sokolské myšlenky.
Po zrušení obchodu se Fügner stal prvním našim uznávaným odborníkem v pojišťovnictví. Ve funkci prvního starosty Sokola se zapsal do dějin jako výborný organizátor, nezištný, štědrý anonymní podporovatel hospodářských zájmů Sokola a ryzí demokrat. Bez jeho hmotné podpory by Sokol nepřekonal svá první léta. Bezpříkladná skromnost, pracovitost, čestné a vždy přátelské vystupování, hospodářský a kulturní rozhled, to byly hlavní rysy jeho osobnosti. Nedočkal se plného rozvoje Sokola, v roce 1865 ve svých 43 letech zemřel.

historie_Fugner
Heslo jednoty

"V mysli vlast,
v paži sílu,
v srdci oheň."

Kde nás najdete?
Tělocvičná jednota SOKOL Praha - Strašnice z.s.    
Saratovská 400/4
100 00, Praha 10 - Strašnice

IČO 70851204

Podporují nás:

Magistrát Praha Městská část Praha 10

© 2006 Sokol Strašnice
created by Anawe